Google PageRank güncellemesi yapmamaya karar verdi.

Herkes heyecan içinde Google PageRank güncellemesini bekliyor. Forumlarda bitmek tükenmek bilmeyen PageRank güncelleme konuları açılıyor. Tartışılıyor. Herkesin bir tarih tahmini var ama bunu gerçekten Google’dan başka kimse bilmiyor.

PageRank’ın önemli / önemsiz olduğu üzerine tartışmalar süredursun insanlar gene de PageRank’ı önemsemeden yapamıyor. Yıllardır üzerine titrediği websitenin bu güncellemede de PR değerinin artmadığını gören webmaster “Abi pagerank önemli değil” diyorsa bile inceden Google ‘a bir sitem gönderiyor. Belki PR değeri yükselse yine “PR değeri önemli değil” diyecek ama içini de bir mutluluk kaplayacak.

PageRank Güncellemesi Olmasa Ne Olur?

Peki şöyle bir bakalım eğer Google bundan sonra PageRank güncellemesi yapmaktan vazgeçip bu değerleri sabit bıraksa ne olur? insanlar ne yapar?

Bunu hayal edip üzerine biraz konuşalım.

Farklı site sahipleri farklı davranışlar göstereceklerdir.

Link Satıcıları: Herhalde bu durumda en mutlu insanlar Link Satıcıları olurdu. Yüksek PR ‘li siteleri ile PR düşecek kaygısı olmadan Link satışlarına devam edeceklerini düşünürlerdi. Onlar için bir bayram, bir festival havasında geçerdi önümüzdeki günler. 🙂 Forumlarda konu açılıp kutlama tarihleri belirlenip meydanlarda halay çekilip yüksek PR li siteleri için eğlenerek kendilerinden geçerlerdi.

Yeni Site Sahipleri: Onlar yeni açtıkları sitenin PR0’dan PR1 veya PR2 olmasını beklerken bundan sonra hiç yükselemeyecekleri PR0 değerinde kalacaklarını öğrendiklerinde şok olacaklar ve Google’a küsüp “Hacı bu PR zaten saçmalıkmış forumda okudum üstadlar PR’yi kafanıza takmayın diyorlar” deseler de Web sitesi yapmak için moralleri de PR değeri gibi 0 olacak hatta bir çoğu web sitesi işinden vazgeçecektir.

Webmasterlar ve Seo Uzmanları: Onlar forumlarda açtıkları konularda bunu sabahlara kadar konuşacak ve durumu analiz etmeye çalışacaklar. Ellerinde yüksek PR li sitesi olan Seo uzmanlar link alımlarının hala sitelere çok faydası olduğunu savunacak. Düzenli link ve tanıtım yazısı almanın yararları üzerine her gün yeni bir makale yayınlayacaklardır.

Fakat elinde hiç yüksek prli sitesi olmayan Seo uzmanları, artık link almanın sitelerin PR’ si değişemeyeceği için hiç manası olmadığını savunacak. Özgün yazının önemini vurgulayan makaleleri ile bu durumu desteklemeye çalışacaklar.

Sizler de başlığı ilk okuduğunuzdaki duygu ve düşüncelerini yada neler olabileceği hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız. PR güncellemesinin beklendiği şu günlerde biraz eğlenebiliriz 🙂

2 Yorum

  1. gurkan dedi ki:

    uğraşıyoruz pr ye ama yükselmiyor ne çektik be ne çektik

0 Trackbacks

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir